Foråret 2017

Lørdag, 27. maj 2017, kl 16:00

Gimle, Dyrlægevej 9, 1870 Frederiksberg

Program:
Bizet – Symphonie in C-Major
Moniuszko – Bajka

Direktion: Bram Kortekaas

Du kan købe billetter her: Billetter

40,- (stud.) | 80,- (alm.)
Børn under 12 år har gratis adgang.
Vi glæder os til at se jer!
For mere information : Facebook


Søndag, 07. maj 2017
Frederiksberg Rådhuset, København, Denmark

Program:
Stjernesuiten

Direktion: Jakob Høgsbro
Solist: Cæcilie Norby
Astrofysiker: Anja C. Andersen

Fredag, 07. april 2017
ESOF festival, Leuven, Belgien

Program:
Franz Schubert – 8th Symphony ‘Unvollendete’
Moniuszko – Bajka

Direktion: Peter Piotr Gasior

Søndag, 12. marts 2017, kl 10:00

DR Koncerthuset, København, Denmark

Event er gratis.

Program:
Franz Schubert – 8th Symphony ‘Unvollendete’
Moniuszko – Bajka

Direktion: Peter Piotr Gasior

Efteråret 2016

Lørdag, 26. november 2016, kl 15:00

Dronningesal i Den Sorte Diamant

Du kan købe billetter her: Billetter

40,- (stud.) | 80,- (alm.)
I døren: 50,- | 100,-
(Børn under 12 år har gratis adgang.)

Torsdag, 8. december 2016, kl 19:00

Trinitatis Kirke, Købmagergade 52A, København K

Program:

Felix Mendelssohn  – Violin Concerto, Op.64
Franz Schubert – 8th Symphony ‘Unvollendete’
Pyotr Ilyich Tchaikovsky – Nutcracker Suite

Direktion: Peter Piotr Gasior
Solist: Anna Egholm

For mere information : Facebook


Foråret 2016

Lørdag 30. April 2016, kl. 15:00 – Fælleskoncert med Chór Mieszany Educatus Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Festsalen, Københavns Universitet, Frue plads

Program:
Rimsky-Korsakov – Ouverture on three Russian Themes
Excerpts from Bizet – Carmen Suite No. 1 & 2

Gabriel Fauré – Cantic de Jean Racine
Gabriel Fauré – Pavane Op. 50

Józef Świder – Czego chcesz od nas Panie
Johann Christian Bach – Der Mensch, vom Weibe geboren og Sei getreu bis in den Tod
Wacław z Szamotuł – Już się zmierzka
Claudio Monteverdi – Adoramus te Christe
Josef Gabriel Rheinberg – Abendlied
Vytautas Miškinis – Cantate Domino
Eric Whitacre – Lux Aurumque
Karl Jenkins – God shall wipe away
Marek Jasiński – Exultate Deo
Henryk Mikołaj Górecki – Zdrowaś bądź Maryja og Ciebie na wieki wychwalać będziemy

Direktion: Peter Piotr Gasior

Lørdag 21. Maj 2016, kl. 15:00 – Fælleskoncert med MUKO

Trinitatis Kirke, Købmagergade 52A, København K

Program:
Rimsky-Korsakov – Ouverture on three Russian Themes
Excerpts from Bizet – Carmen Suite No. 1 & 2

Gabriel Fauré – Cantic de Jean Racine
Gabriel Fauré – Pavane Op. 50

Andreas Hastrup – Ubi Caritas
Eric Whitacre – Sleep
Carl Nielsen – Afflictus sum
Ola Gjeilo – Northern Light
Morten Lauridsen – Sure on this shining night
John Rutter – The Lord bless you

Direktion: Peter Piotr Gasior og Nenia Zenana


 

Efteråret 2015

Søndag, 29. november 2015, kl. 15:00
Festsalen, Københavns Universitet, Vor Frue Plads

Onsdag, 2. december 2015, kl. 19:30 – UDSOLGT
Gimle, Dyrlægevej 9, 1870 Frederiksberg C

Program:
Felix Mendehlsson – Hebrides Overture
Saint-Saëns – Cello Concerto No. 1
Ravel – Pavane pour une infante défunte
Edvard Grieg – Peer Gynt Suit no. 1&2

Direktion: Peter Gasior
Solist: Jonathan Swensen


 

Foråret 2015

23.-26. april 2015
European Student Orchestra Festival, Leuven, Belgien

Søndag, 10. maj 2015, kl. 16:00
“Porgy & Bess” i kooperation med Musikhøjskolens Aftenskole
Frederiksberg Rådhus, Frederiksberg

Søndag, 31. maj 2015, kl. 15:00
Vor Frelser Kirke, Sankt Annæ Gade 29, København

Program:
F.Kuhlau – Overture Op. 100
C. Saint-Saëns – Introduktion & rondo capriccioso
C.Nielsen – Aladdin Suite Op. 34
A.Márquez – Danzón No. 2

Direktion: Peter Gasior og Javier J. Mendoza
Solist: Cecilie Emtoft

Studerende: 35 kr / Alm. 80 kr
I døren på dagen: 50 kr / 100 kr
Børn under 12 år gratis

 

Efteråret 2014

Onsdag, 3. december 2014 kl. 20:00
Christianskirke, Strandgade 1, 1401 København K

Søndag, 7. december 2014 kl. 17:00 (UDSOLGT!)
Blågårds Plads 6a, 2200 København N

Program:

Alexander Borodin – Polovtsian Dances
Sergej Rachmaninoff – Piano Concert No. 2 in C minor, Op. 18
Peter Tjajkovskij – Swan Lake Suite

Solist: Hugo Sellés González


 

Foråret 2014

Onsdag, 14. maj 2014 kl. 20:00 (UDSOLGT!)
Gimle, Dyrlægevej 9, 1870 Frederiksberg

Søndag, 25. maj 2014 kl. 16:00 (UDSOLGT!)
Odd Fellow Palæet, Bredgade 28, 1260 København K

Program:

Deborah’s Theme, Gabriel’s Oboe og The Good, the Bad and the Ugly af Ennio Mooricone/arr. Peter Piotr Gasior
Psycho af Bernard Hermann
The Godfather af Nino Rota/arr. Peter Piotr Gasior
James Bond Theme af Monty Norman, John Barry/arr. Peter Piotr Gasior
Nimbus 2000 af John Williams
Schindler’s List af John Williams
E.T. Adventures on Earth af John Williams
Indiana Jones Raiders of the Lost Ark af John Williams


1796079_735237396521564_2422571890074998907_o

 

Facebookgoogle_pluspinterestby feather